W niektórych krajach istnieją imiona, które mogą być używane przez osoby obojga płci. Nie wszędzie jest to możliwe, ponieważ wiele krajów zastrzega, że nadawane imię musi określać płeć. Przykładami takich imion mogą być krótsze wersje pełnych imion Alexandra (imię żeńskie) i Alexander (imię męskie) lub Christina (imię żeńskie) i Christopher (imię męskie). Istnieje możliwość nadania imion Alex i Chris, które są formami uniseks. Niektóre imiona, kiedyś używane głównie przez mężczyzn, obecnie są powszechnie stosowane przez kobiety. Dla przykładu można podać takie jak: Carol, Hilary, Shannon, Vivian.
Różnice mogą także występować pomiędzy krajami. Laurencje – imię męskie w Anglii i Szkocji, jest imieniem żeńskim we Francji. Podobnie sprawa ma się z imieniem Jean, które jest nadawane przedstawicielkom płci żeńskiej w Anglii i Szkocji, a we Francji to samo imię nadawane jest męskiej części społeczeństwa.
W Polsce imiona są specyficzne dla płci ale często mogą się różnić jedynie jedna literą, tak jak Mścisław i Mścisława, Krzysztof i Krzysztofa.
Imiona indyjskie z kolei często stają się uniseks z powodu zapisywania ich za pomocą łacińskich liter. I tak Kriszna może być imieniem zarówno męskim jak i żeńskim, lecz w oryginale zapis tego imienia określa także płeć osoby.