Milena i Milana to piękne starosłowiańskie imiona, oznaczające osobę miłą i pogodnego usposobienia. Zdrobnienia do Milena, to Milenka i Lenka. Zawiera pierwiastek „mil” oznaczający miły. Najczęściej używane w językach czeskim, słowackim, chorwackim, polskim, serbskim i słoweńskim. Zawsze cieszyło się dużą popularnością w Czechach, na Słowacji i Bałkanach. W Polsce natomiast pojawiło się pod koniec średniowiecza, a później wyparło je imię Emilia, ze zdrobnieniem Miłka. Po kilku wiekach zapomniana pierwotna forma Milena znów wróciła do metryk. Od kilku lat to imię jest w naszym kraju bardzo popularne. Wśród imion nadawanych nowo narodzonym dzieciom, Milena w 2009 roku zajmowała 25 miejsce w grupie imion żeńskich.

Podobne imiona staropolskie to Miłochna, Miłosława. Męskim odpowiednikiem imienia Milena jest Milan, imię bardzo często nadawane w krajach bałkańskich. Obcojęzyczne odpowiedniki to Mylene, Milla, Miley.

Żadna święta ani błogosławiona nie nosiła tego imienia. Znane postaci noszące imię Milena to: Milena Jasenska – ukochana Franca Kafki, Mylene Demongeot – francuska aktorka, Mylene Farmer – francuska piosenkarka, Milla Javovich – aktorka amerykańska, Milena Rosner – polska siatkarka, Milena Radecka – polska siatkarka, Milena Wójtowicz – polska pisarka, Miley Cyrus – amerykańska piosenkarka i aktorka.