Mira to starosłowiańskie imię oznaczające osobę spokojną, zgodną i pokorną. Używane jest w zdrobnieniu w formie Mirusia, Mirka i Mireczka. Do niedawna było stosowane jako zdrobnienie imion Mirosława i Sławomira. Powraca obecnie do łask po latach zapomnienia i obecnie funkcjonuje już samodzielnie w swoim pierwotnym brzmieniu.
Przypuszcza się także, że pochodzi od słowiańskiego imienia Mirosława lub Sławomira, ale może również pochodzić od włoskiego imienia Mirabella. Po łacinie „mira” znaczy zdumiewająca, cudowna, osobliwa, zaś „mirare”, to dziwić się, a „miraculum”, to cud. Istnieje także hinduskie imię żeńskie o identycznym brzmieniu, pochodzące od słowa morze, ocean używane w sanskrycie. Nosiła je w XVI w. indyjska księżniczka, zapisana jako wierna wyznawczyni boga Kriszny. Obcojęzyczny odpowiednik imienia Mira, to Miranda.
W gwiazdozbiorze Wieloryba jest gwiazda Mira Ceti, nazwana tak dlatego, że okresowo jej blaski tak słabnie, że gwiazda znika i po jakimś czasie rozbłyskuje na nowo.
Żadna święta ani błogosławiona nie nosiła tego imienia. Znane w historii postaci o imieniu Mira to: Mira Aroyo – bułgarskiego pochodzenia wokalistka zespołu Ladytron, Mira Kubasińska – polska wokalistka bluesowa, Mira Zimińska – Sygietyńska – polska aktorka, reżyser i pedagog, współzałożycielka i długoletnia dyrektorka zespołu „Mazowsze”.